Maršálkův větrný mlýn

Maršálkův větrný mlýn image not found

Jen pár kilometrů od Hranic můžete navštívit jeden z nejhezčích mlýnů nejen na Moravě, ale i v celé ČR. Pokud vám nevadí jízda do kopce, vezměte kolo, rodinu či známé a vydejte se do Partutovic.

Na okraji Partutovic se vám za námahu odmění národní kulturní památka - Maršálkův větrný mlýn. Dřevěný, beranní neboli německý ve tvaru čtyřstěnného hranolu, stojí na kopci minimálně již od roku 1837. Od konce 19. století byl v držení rodiny Maršálků, odtud tedy jeho název. Mouka a ječmenná krupice se zde mlela až do okupace, kdy došlo k zapečetění mlýna a ten začal chátrat.

Díky podpoře Památkového ústavu v Přerově se v půlce 20. století začalo s celkovou opravou mlýna a vy si jej dnes můžete prohlédnout.

Mlýn sloužil také k filmařským účelům. Vidět jej můžete ve filmu “Tam, kde mele vítr”, amatérském filmu o posledním mlynáři z rodu Maršálků “Gustýnek” a svá “Šumná města” zde točil také arch. Vávra. Bez názvu.png

Věděli jste, že v dřívějších dobách jste mohli na Hranicku napočítat až 70 větrných mlýnů, z toho jen v Partutovicích stály tři? Dnes však najdete v okolí zachovány pouze tři - v Partutovicích, Skaličce a Porubě.

Tím partutovským vás rádi provedou po předchozí domluvě Kandlerovi, pokračovatelé mlynářského rodu. Fotit i natáčet videa můžete zcela zdarma, symbolické vstupné 10 korun zaplatíte formou pohledu. A když poprosíte, můžete zavítat i do Malého muzea kol.

 

Kiosek U Větrného mlýna

Po prohlídce zchladíte žíznivý krk v místním Kiosku U Větrného mlýna, který začátkem dubna odstartoval svou čtvrtou sezonu. Příjemné posezení na zahrádce, dětské hřiště s hračkami, “desítka” Radegast a “dvanáctka” Plzeň, k tomu domácí dezerty, grilovačky a zahradní párty dělají z kiosku místo, kam se návštěvníci rádi vracejí. Zařídí vám zde oslavy, svatby, rozlučky i slučáky. A když budete mít štěstí, můžete tu potkat srnku Karolínku a zkusit si ji pohladit.

Potěšíme i hokejové fanoušky, pro které se zde promítá Mistrovství světa v hokeji. Podívanou zpříjemní nejen pěnivý mok, ale také domácí burgery, langoše a hranolky, topinka s vepřovou směsí, tortilly, grilovaný hermelín, nebo různé druhy salátů.

 

K Maršálkovu větrnému mlýnu se dostanete i autem po prašné polní cestě odbočením ze silnice, která spojuje Partutovice a Střítež nad Ludinou. Tak neváhejte a přijďte na kukandu i ochutnávku.

 

www.partutovice.cz/vetrny-mlyn

www.facebook.com/KiosekUVetrnehoMlyna


 

64.jpg

 

vetrny mlyn 0.jpg

 

vetrny mlyn 1.jpg

 

vetrny mlyn.jpg

 

vetrny mlyn3.jpg

 

vetrny mlyn6.jpg

 

vetrny mlyn7.jpg

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář