Tým 7. mechanizované brigády vybojoval v extrémním Winter Survival stříbro

Tým  7. mechanizované brigády vybojoval v extrémním Winter Survival stříbro image not found

Hrubý Jeseník byl na přelomu ledna a února svědkem mezinárodního klání v zimním přírodním víceboji Winter Survival, při němž podstoupila tříčlenná družstva náročné disciplíny v neznámém horském terénu. I přes obtížné podmínky vybojovala hranická 7. mechanizovaná brigáda stříbro!

Od 28. ledna do 2. února 2018 probíhal v Hrubém Jeseníku zimní přírodní víceboj Winter Survival. Letošní 24. ročník tohoto extrémního závodu podstoupily nejen české i zahraniční armádní týmy, novinkou byla účast dvou týmů z policejních zásahových jednotek.

Pořádná fyzická zdatnost, psychická odolnost, bystrost, kreativita, individuální i týmová práce a především připravenost na vše - to nesmělo chybět žádnému z 22 družstev, které se závodu zúčastnilo. Dva týmy se však do cíle nepodívaly, v obou případech stálo za neúspěchem zranění.

Letošním vítězem mezinárodního Mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival se stalo rakouské družstvo 26. praporu horské pěchoty v Spittal an der Drau. Druhé místo vybojovali vojáci 7. mechanizované brigády v Hranicích – kapitán Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), četař Ivo Vrba a desátník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). Bronz patřil týmu z Agentury logistiky ve Staré Boleslavi.

Mezi náročnými disciplínami letos nechyběly sjezdy, běh, střelba, lezení a překonávání překážek, orientace s mapou a buzolou, první pomoc, hody do dálky a samozřejmě k tomu všemu další desítky kilometrů horskou přírodou s veškerou výbavou pro přežití na zádech i dvě noci v přírodě.

 

Winter Survival

Mezinárodní mistrovství armády v zimní přírodním víceboji simuluje činnost armádních družstev v neznámém horském prostředí. Svou náročností i prestiží každoročně láká také zahraniční účastníky, kteří pravidelně přijíždějí z Belgie, Německa, Polska, Rakouska i Slovenskaa.

Disciplíny se každý rok mění, jsou důmyslnější a propracovanější. Novinkami v posledních ročnících se staly například hod nožem a sekerou na dřevěný terč, střelba z luku, záchrana a poskytnutí první pomoci v lavině, záchrana parašutisty zachyceného ve stromě, střelecký souboj, prodloužení nouzového přespání z jedné na dvě noci nebo poskytnutí první pomoci vojákům, kteří byli těžce zraněni při výbuchu granátu.

Nevyzpytatelné horské podmínky, obtížné úkoly, fyzická námaha, nedostatek spánku, zima i přísná pravidla však nadále přitahují borce nejen z armádních řad k jejich pokoření.

 

Foto: FB Winter Survival

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář