I přes velkou konkurenci si hraničtí judisté dovezli z Olomouce sedm medailí

I přes velkou konkurenci si hraničtí judisté dovezli z Olomouce sedm medailí image not found

Již tradičně se v Olomouci na konci ledna sešla celá republiková špička kategorie dorostu a juniorů do 23 let v judu, aby změřila síly se závodníky Slovenska a Polska. Jedná se o první ostrý start, který je povinný pro celou reprezentaci ČR. Do letošního ročníku se zapojily i dva hranické kluby, JUDO Hranice a Judo Železo Hranice. Judisté si dokázali poradit s těžkou konkurencí a domů si odvezli celkem 7 medailí!

Hranická výprava dvou celků čítala celkem 22 závodníků, kteří se vůbec neztratili v těžké konkurenci 295 závodníků z 64 klubů. Výprava JUDA Hranice spoléhala především na výkon mladších borců, kdy někteří jsou věkem ještě starší žáci, ale o to příjemnější byly jejich výkony. Oddíl Juda Železa Hranice pak spoléhal na výkony svých zkušených borců a prognózy se potvrdily. Do Hranic putuje celkem 7 medailových umístění (3x zlato, 2x stříbro, 2x bronz), a k tomu ještě 6x páté místo, kdy závodníci podlehli v boji o bronz.

Jako první se představili na tatami dorostenci a zde jsme viděli první úspěšné vystoupení. Po bezchybném výkonu získala 1. místo Barča Ondroušková, ve váze nad 70 kg, když nejtěžší zápas měla na úvod se svou oddílovou kolegyní Janou Tomečkovou, kterou udolala až v golden skóre. Ostatní soupeřky pak porazila před časovým limitem. Jana Tomečková pak podlehla ještě jednou, ale 3 vítězství a dvě prohry znamenaly pěkné 3. místo.

Zlatou mezi chlapci ve váze do 90 kg získal Martin Bezděk, který turnajem prošel hladce do finále, kde pak po dvou minutách udolal i reprezentanta Slovenska, a tím vystoupil na nejvyšší stupínek. Stříbro pak po velmi dobrém výkonu získal v nejlehčí váze do 46 kg Roman Hynčica, který ve finále váhy po náročném boji podlehl a 2. místo získal zcela zaslouženě.

Pátá místa získali závodníci Šarlota Olšáková do 70 kg, Nikol Orságová do 57 kg, Tomáš Hynčica do 55 kg a Vincent Skurka ve váze do 60 kg, kdy všichni shodně nezvládli boj o třetí místo. Na 7. místě skončila Gabriela Nádvorníková. V úvodních kolech pak vypadli: Adam Vrtal, Petr Koubek, Roman Chytrý, Jan Roth, Josef Daněk a Tomáš Čechák.

Kategorie do 23 let

Po dorostencích se na tatami představila kategorie do 23 let, v níž se hned 5 judistů zapojilo do boje o medaile. Na stupínek nejvyšší vystoupal ve váze do 66 kg Tomáš Beran. Tomáš prošel do finále po velkém boji, ve kterém jej čekal jeho oddílový kolega David Šatánek. Ten měl cestu do finále rychlejší, když všechny zápasy ukončil před limitem. Ve finále se však odehrál jiný zápas a zlatou získal Tomáš Beran, stříbro pak David Šatánek.

Ve váze do 90 kg mužů měli Hranice hned trojí zastoupení. Nejlépe se vedlo Šimonu Skurkovi, který podlehl v boji o finále, ale v boji o bronz již nezaváhal a domů si veze tento cenný kov. Miroslav Hanák pak podlehl v boji o bronz a obsadil 5. místo. Na sedmém místě pak skončil Jakub Jiříček. Jedinou reprezentantkou mezi ženami byla Barča Lipková, která obsadila konečné 5. místo.

Na turnaj navazoval v neděli přípravný kemp, kterého se účastnilo 10 borců Železa Hranice. "Kemp byl náročný zejména po fyzické stránce, ale své očekávání naplnil," doplnil trenér Železa Marek Nádvorník.