Roky 2017 vs. 2018 u osobností Hranicka

Roky 2017 vs. 2018 u osobností Hranicka image not found

1. díl

Zeptali jsme se osobností z Hranicka, jaký byl z jejich pohledu rok 2017, co se vydařilo a co už méně. Zajímalo nás také, co plánují v novém roce, na co se těší, nebo naopak z čeho mají strach. Bude 2018 lepší?

Pohodlně se usaďte a přečtěte si, jak se dařilo sbormistryni Cantabile paní Markétě Láskové, Petru Krausovi z CK BON TON a Kamilu Štroncerovi z místního divadla Ventyl, kterým děkujeme za odpovědi!

 

MARKÉTA LÁSKOVÁ, sbormistryně pěveckých sborů Cantabile

“Rok 2017 byl pro náš sbor opravdu náročný. Celý rok jsme pilně pracovali, podle potřeby i o sobotách a nedělích, a připravovali se na řadu vystoupení a dvě velké mezinárodní soutěže. Děti byly úžasné. Pracovité, zodpovědné, ctižádostivé. Podle toho vypadaly i naše výsledky.

Na mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc získal přípravný sbor Cantabilka 2.cenu a stříbrnou medaili , a to bylo přitom jeho úplně první vystoupení na soutěži. Dětský pěvecký sbor Cantabile pak s přehledem získal 1.cenu a zlatou medaili.

Nejstarší oddělení Cantabile – Komorní sbor si z mezinárodní soutěže v makedonském Ohridu přivezl hned dvě ocenění. První cenu a zlatou medaili za vítězství ve své kategorii a zvláštní cenu poroty za ,,Nejradostnější hudební výkon na celé soutěži‘‘.

Významné pro sbor byly i koncerty pro zapsaný spolek Panenka (bývalý KIWANIS) v Synagoze a Vánoční koncert v kostele Sť. sv. J. Křtitele. Komorní sbor se též zúčastnil dvou prestižních  koncertů v Praze. Na začátku prázdnin vystoupil  s velkým ohlasem v Senátu ČR a před Vánoci na Staroměstském náměstí při rozsvěcování vánočního stromu.

Chtěla bych zde poděkovat rodičům za trpělivost, kterou s námi mají, kolegyním Ivě Karageorgievě za hlasovou přípravu, Gabriele Zdarsové za korepetice sboru a zvláště pak sponzorům Cantabile za pomoc, bez které bychom se dnes už neobešli. Věřím, že nám zůstanou věrni.”

A rok 2018?

“Na rok 2018 se těšíme! Čeká nás opět hodně práce. Rádi bychom se totiž umělecky zase posunuli dále. Zúčastníme se soutěže Svátky písní Olomouc a zahájíme přípravu na velkou mezinárodní sborovou soutěž v Rusku v Petrohradě v roce 2019. To bude vyžadovat velké úsilí umělecké i organizační. Také bych ráda děti za jejich práci odměnila. Připravujeme proto na prázdniny pěvecký tábor v Jeseníkách.  Děti zde budou nejen zpívat, ale najde se čas i na odpočinek, soutěže, hry a dětské radosti.

Strach nemám z ničeho. Práce nás všechny baví a na vystoupení jsme vždy pečlivě připraveni. Jen v koutku srdce mám vždy tajné přání, abychom před vystoupením hromadně neonemocněli.”

 

PETR KRAUS, ředitel CK BON TON Hranice

“Každý rok přináší spoustu zajímavých okamžiků, nové výzvy, radosti i těžkosti jak v soukromém tak i pracovním životě. Rok 2017 v tomto směru nebyl nikterak výjimečným. Cestovní kancelář BON TON jako nejvýznamnější, největší a nejdéle působící firma tohoto oboru na Hranicku (a celém kraji) se těšila v uplynulém roce rostoucímu zájmu zákazníků o dovolené do evropských přímořských destinací (zejména Bulhasko, Řecko a Chorvatsko). Těší nás, že „Hraničáci“ začali (stejně jako zákazníci v západoevropských zemích) objevovat, že dovolená nemusí být jen jedna v roce. Lidé si tak dopřávají mimo hlavní letní dovolenou také poznávacích zájezdů do evropských i zámořských destinací a také pamatují na relaxaci v termálních lázních (zejména v Maďarsku). Rok 2017 hodnotíme celkově velmi pozitivně.  

V podnikání by nám pomohlo, kdyby politici začali pracovat opravdu ve prospěch svých občanů, živnostníků a společností, které jsou ryze českými firmami, které zaměstnávají naše občany a odvádí své daně v naší zemi a přispívají k rozvoji regionu a státu. Zatím se stále setkáváme spíše s nedokonalou legislativou (často až absurdně), neprofesionálním přístupem státních institucí a celkově nepřívětivým prostředím pro podnikání malých a středních firem.”

A jaký bude nový rok?

“Rok 2018 bude zajisté pln nových výzev, změn, plánů a zážitků (věřím, že osmičky jsou nejen pro Českou republiku jako celek, ale i pro každého z nás časem, který podporuje změny). Náš skvělý tým je připraven jít vstříc těmto výzvám. Spokojenost a věrnost našich klientů nám dává spoustu elánu k přípravě nových produktů - pobytových i poznávacích zájezdů. Těšíme se na hlavní letní sezónu, spokojené zákazníky i přípravu katalogu pro další sezónu, kde plánujeme další rozšíření nabídky dovolených. Jsme připraveni nabídnout práci dalším šikovným lidem, kteří zajisté dále obohatí naše řady.

Přeji nám všem, abychom jako národ zručných, chytrých a schopných lidí neztratili humor, pozitivní náhled a mezilidské vtahy. Važme si každé chvíle, který nám život přináší, užívejme si okamžiků s našimi rodinami a přáteli, více se usmívejme a dávejme radost lidem ve svém okolí.  

Nechť je rok 2018 naplněn pozitivními situacemi, zážitky, šťastnými a moudrými kroky a šťastnými návraty ze všech cest.”

 

KAMIL ŠTRONCER, předseda divadla Ventyl

Loňská sezóna proběhla ve svižném tempu. Podařilo se mi přivést k životu v české premiéře francouzskou komedii Dva nahatý chlapy, kterou během 30 představení zhlédlo téměř 4000 diváků a to nejen v tradičních místech, ale nově v Přerově, Frýdlantu nad Ostravicí, Vsetíně a dalších.

Souběžně s tím jsem připravoval další hru, Dokud nás milenky nerozdělí, která byla uvedena na sklonku roku, rovněž v české premiéře. Oslovil jsem dlouholeté kamarádky, které mi v ní herecky vypomohly, a společně s dalšími zájemci tak rozšířili členskou základnu.

Informace o tom, zda byl rok 2017 vydařený, ta musí přijít od diváků, zda byli spokojeni a znovu se vrátí.

A co se nepovedlo? Dlouhodobě se mi nedaří z dramatického kroužku vybudovat divadlo. Amatérské jistě je, ochotnické nikoliv. Ventyl je jako miminko v inkubátoru, kterému, když se k němu otočím zády, „spadne jistič“. Stačí jen zhasnout a zamknout.”

Plány a strachy v novém roce?

“V profesním životě mám práci naplánovanou téměř na rok dopředu, v divadle zvažuji obnovit jednu komedii s tím, že bychom ji mohli uvést řekněme v dubnu 2018 a hrát ji v „relaxačním tempu“. A snad bych mohl, po sedmi letech, stihnout nějakou dovolenou.

Těším se na jaro. S dcerou jsme si pořídili včelky, manželka se vzápětí s nadšením přidala k nám. Tento uklidňující a naplňující koníček je ale na dlouhé povídání.

Bát se není čeho. Snad o zdraví, bez něj by si člověk toho obyčejného štěstí a radosti neužil. Proto přeji redakci i čtenářům iHranice.cz do nového roku právě zdraví a ať vás život baví.”

 

A na koho se můžete těšit příště? V pokračování se dočtete o roce 2017 i 2018 u Tomíka na cestách, u zakladatele iHranic Michala Ondry a také v Jitřence!

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář