Pondělní setkání v rámci Kinematografu v Lipníku

Pondělní setkání v rámci Kinematografu v Lipníku image not found

V Lipníku nad Bečvou stále probíhá poutavá výstava starých promítacích přístrojů ze soukromé sbírky Romana Prokeše, "Kinematograf". Byli jste obhlédnout přístroje z 19. a 20. století, včetně těch z bývalého lipenského kina? Možnost máte ještě pár dní v lednu. A v pondělí dojděte na vánoční přednášku v rámci Kinematografu.

V pondělí 18. prosince se uskuteční v galerii Konírna předvánoční setkání nejen členů Akademie III. věku. V rámci právě probíhající výstavy Kinematograf si od 16:30 pro všechny příchozí připravil Roman Prokeš a Pavlína Wolfová speciální program. Co konkrétně návštěvníkům galerie v tento den slibují?
„Nahlédneme do pařížské kavárny Grand Café roku 1895 a uzříme první veřejně promítané celuloidové krásky a jiné hvězdy tehdejšího filmového průmyslu. Na programu bude dokumentární hit bratrů Lumiérů Odchod dělníků z továrny, v doprovodu lechtivého polibku filmového magnáta T. A. Edisona a také nebe přesahující Cesta na Měsíc J. Meliese. Slibujeme, že návštěvník nezůstane užasle stát. Naopak, z mnohosti koleček a kliček bude popouzen k pohybu a činnosti, může si rozpohybovat kreslený pás v zootropu nebo si nakreslit animaci do fenakistiskopu. Podrobit zkoušce vlastní zrak při hře s thaumatropem a vyrobit si optickou hračku,“ vzkazuje všem Roman Prokeš.
Přijít může kdokoliv, nečlenové akademie zaplatí pouhých 50 korun.
 
Úvodní foto: archiv Romana Prokeše

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář