Zámek Kinských se znovu otvírá veřejnosti!

Zámek Kinských se znovu otvírá veřejnosti! image not found

Více než 3 roky trvala rekonstrukce zámku Kinských Ve Valašském Meziříčí. A právě dnes, 11. března, se zámek znovu otevře veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé výstavy, zbrusu novou multimediální expozici, doprovodné akce a oblíbené vzdělávací programy.

Empírový zámek z 19. století kompletní rekonstrukci nutně potřeboval. "Byl už ve špatném technickém stavu a to i vlivem nešťastného způsobu oprav, které tady proběhly ve druhé polovině uplynulého století. Zastaralé a technicky přežité byly také instalované technologie a vybavení," sdělila Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje, který je zřizovatelem muzea a majitelem zámku.

Rozsáhlá rekonstrukce, která je největší investiční akcí v historii muzea, odstartovala začátkem roku 2019. Objekt prošel řadou větších či menších úprav. K nejdůležitějším patřilo odstranění vlhkosti v přízemí a také kompletní výměna elektroinstalace, která nyní bude muset zvládnout i řadu multimediálních "vychytávek" v nové stálé expozici. Zámek byl rovněž vybaven moderními depozitáři s ideálními podmínkami pro uložení zhruba 600 tisíc sbírkových předmětů, o které zdejší pobočka muzea pečuje. A dočkal se i nového výtahu.

"To byl docela oříšek, jak po stránce ochrany památky, tak i stavební. Jsme rádi, že prostory v patře teď budou dostupné i návštěvníkům se zdravotním hendikepem. Navíc výtah umožňuje pohodlnou a bezpečnou manipulaci se sbírkami, protože část nových depozitářů je nyní umístěna v podkroví," uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Na příchozí čekají nové výstavní prostory, místnosti pro edukaci, herny či sál pro kulturní vystoupení. Velkou obměnou prošla i oblíbená muzejní kavárna a nově přibylo například zázemí pro maminky s dětmi. Samostatnou kapitolou je pak nová stálá expozice Člověk v krajině, krajina v lidech, která by měla být hlavním tahákem opraveného zámku. Muzeum regionu Valašsko opustilo zastaralou koncepci a pustilo se do zcela nového pojetí výstavnictví, jež bude mít potenciál přilákat širší spektrum návštěvníků. "Chceme lidem nabídnout nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek. Stálá expozice přibližuje historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Využívá moderní technologie tak, jak očekává návštěvník muzea ve 21. století," vysvětlila kurátorka expozice Ivana Spitzer Ostřanská.

Cena rekonstrukce je 118,7 milionu Kč.

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář