Konírnu v Lipníku zaplní staré promítačky

Konírnu v Lipníku zaplní staré promítačky image not found

Staré promítací přístroje, mezi nimiž nebudou chybět ani ty z bývalého lipenského kina, představí v galerii Konírna interaktivní výstava Kinematograf, kterou zahájí ve čtvrtek 2. listopadu v 16 hodin vernisáž. Desítky exponátů ze soukromé sbírky Romana Prokeše zahrnují optické hračky i promítací přístroje z 19. i 20. století.

Výstava je přehlídkou historických promítacích přístrojů, kamer a optických hraček, jež samy vypráví historii kinematografie. Mnohé z přístrojů nejen z prehistorické éry kinematografie sám vyrobil nebo znovu zprovoznil autor výstavy a majitel exponátů Roman Prokeš.

Víte, co je laterna magica, zoetrop nebo třeba thaumatrop? Dozvíte se na výstavě, jenž také představí promítací přístroje na kliku, projektory z počátku 20. století, ale připomene i ty z 2. poloviny 20. století, jejichž vrčení si mnozí pamatují z kamenných kin či filmových klubů. Na výstavě si budete moci sami rozpohybovat první film od Eadwearda Muybridge, připravený bude i doprovodný program pro děti i dospělé.

Výstava v Konírně v Lipníku nad Bečvou potrvá do 7. ledna 2018.

(Marie Šuláková)

 

Foto: archiv Romana Prokeše

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář