Coworking vznikne v Přerově v Blažkově domě.

Coworking vznikne v Přerově v Blažkově domě. image not found

Zástupci města Přerova a Olomouckého kraje se shodli, že by se dům, který stojí 140 let na rohu mezi Masarykovým náměstím a Bratrskou ulicí, mohl přebudovat na takzvaný inovační hub. Dva roky se politici a úředníci na plánovanou rekonstrukci připravovali a ve středu 25. srpna byl objekt předán Přerovské stavební společnosti, která tu bude pracovat až do prosince příštího roku.

Ještě v loňském roce muselo město Přerov při silné větru vydávat varovné zprávy o tom, že z tzv. Blažkova domu padají ze střechy tašky. Rekonstrukci domu provádí Přerovská stavební společnost, která kvůli opravě musela zabrat i vedlejší parkoviště, které je teď veřejnosti uzavřeno. Kromě toho si firma pronajala od města i vedlejší dům, v němž na přechodnou dobu zřídí zázemí pro stavbu. 

 

Blažkův dům nese název podle perníkáře a voskaře Josefa Blažka, který v roce 1881 nechal na náměstí postavit dům, v němž kromě jeho výrobny sídlila postupně také prodejna rakví, písárna továrny na hnojiva, cukrářství, prodejna módního zboží i pohřební ústav. Po druhé světové válce byl v domě výbor komunistické strany a ten vystřídal poslední nájemník – Vojenská správa. Když objekt opustila, nenašlo pro něj město žádné další využití, za údržbu nevyužitého domu ale platilo ročně asi 50 tisíc. 

„V závěru roku 2023, nebo na začátku toho dalšího, tu plánujeme otevřít coworkingový prostor pro nezávislé profesionály nebo lidi, kterým nevyhovuje práce z domova. Součástí budou kancelářské prostory s nábytkem i technikou a také zasedací místnosti,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský

Podobná infrastruktura v Přerově dosud chyběla, což město znevýhodňovalo. Podobné služby přitom mají už řadu let nejen v Olomouci ale také v menších městech po celé Moravě. "Máme na čem stavět a neměli bychom se bát do podobných projektů investovat", uvedl na adres záměru Petr Měřínský (ANO), primátor města Přerova v rozhovoru pro Přerovský Rej. 

 

"Projekt je zaměřen zejména na vytváření a trvalou podporu inovačního a podnikatelského ekosystému v přerovském regionu. Cílem projektu je vybudovat inovační infrastrukturu (inovační hub), která bude poskytovat kvalitní zázemí, prostory a sdílenou podporu pro zasídlení firem a poskytování inovačních služeb firmám a také městům a obcím, nevládnímu neziskovému sektoru, vzdělávacím a výzkumným organizacím. Inovační hub je tak ve své podstatě jednotné místo pro všechny zainteresované subjekty v regionu, nejen pro zájemce o podnikání, ale i pro střední školy nebo firmy, které chtějí např. v rámci vlastního vývoje a testování nového produktu nebo služby napojit na vysoké školy, výzkumné organizace nebo třeba na investory či potenciální dodavatele", sdělil dříve Přerovskému Reji primátor Měřínský. (ANO).

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář