Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky

Řidičům začala povinnost přezout na zimní pneumatiky image not found

Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Přezouváte pneumatiky před termínem, nebo čekáte až napadne první sníh?

Zákon ukládá povinnost mít na motorovém vozidle obuté zimní pneumatiky pokud:

1. Je mezi 1. listopadem a 31. březnem

... a zároveň ...

2. na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza

 

 

Bacha na značku zimní výbava

Značka zimní výbava byla uvedena už v roce 2008, kdy označovala úseky, kde musíte povinně od 1. listopadu do 30. dubna mít na autě zimní pneumatiky. Tento účel také plní i dnes, kdy platí povinnost zimních pneumatik plošně. Na rozdíl od ní značka stanovuje zimní "gumy" bezpodmínečně, tedy za každého počasí bez ohledu na stav vozovky.

 

 

„Nečekejte na to až na silnici bude ledovka nebo sníh a včas vyměňte letní pneumatiky za zimní. Nejde jen o povinnost podle zákona, ale především o bezpečnost – vlastní i ostatních,“

apeluje na řidiče vedoucí samostatného oddělení BESIP Martin Farář

 

Rozhodně není chybou, pokud přezujete na zimní pneumatiky již tehdy, když se průměrné denní teploty pohybují okolo 7°C a níže. Při těchto hodnotách už fungují lépe zimní pneumatiky než letní. Proč?

 • jsou vyrobeny z jiné měkčí směsi,
 • mají odlišný dezén,
 • zaručující lepší odvod vody a sněhové břečky,
 • navíc mají lepší záběrové vlastnosti,
 • umožňují lepší kontakt s promrzlou vozovkou, která nemá zdaleka takovou přilnavost jako za sucha a tepla.

 

 

Motorky, mopedy, přívěsy, traktory,.. jak je to zde?

Zákon ukládá povinnost zimních pneumatik pouze pro vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob nebo dopravu nákladu. Nevztahuje se tedy na na motorky a podobná vozidla s méně než 4 koly.

 

 

Co je dobré vědět?

 • rezervu (pro případ nouzového dojetí) můžete mít samozřejmě letní
   
 • dezén zimních pneumatik musí být minimálně 4mm (u vozů nad 3,5t 6mm)
   
 • pojišťovna nemusí škodu způsobenou na letních pneumatikách proplatit

 

Co když nepřezujeme?

Pokud bude v zimním počasí při silniční kontrole zjištěno, že řidič nemá namontovány předepsané zimní pneumatiky, hrozí mu bloková pokuta až ve výši 2 000 Kč. V případě projednávání takovéhoto přestupku ve správním řízení může být pokuta až 2 500 Kč. Daleko citelnější postih nám hrozí od pojišťovny. Ta totiž v případě nehody na letních, navíc výrazně sjetých, po nás může požadovat zaplacení části peněz, které z našeho pojištění vyplatila za úhradu škod.

Komentáře (0)

  K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář