Klub aikido Hranice působí v Hranicích již 20. sezónu

Klub aikido Hranice působí v Hranicích již 20. sezónu image not found

Klub aikido Hranice Moravská brána letos začíná 20. sezónu svého působení v Hranicích.

Pod pojmem aikido lidem většinou vyvstane na mysli některý z filmů se Stevenem Segalem. Studenti tohoto bojového umění sebeobrany tuto prezentaci často odmítají, jelikož cílem cvičení není vědomě ublížit partnerovi ani reálnému protivníkovi na ulici.

Princip tohoto umění je jednoduchý: přijmete energii (sílu a rychlost) partnera/útočníka a vlastním pohybem těla ji přesměrujete.
Tím docílíte jeho vychýlení, což umožňuje znehybnit jej na zemi nebo odhodit např. proti dalšímu útočníkovi. Proto není nutné použít brutální sílu ve formě úderů a kopů ani při cvičení s holemi a noži.

Divák může být zmaten „taneční“ lehkostí s jakou jsou techniky prováděny. Tato lehkost v sobě skrývá roky tréninku koordinace vzájemných pohybů, vnímání různé intenzity útoku, správného dýchání, reakce na přítomnost více protivníků se zachováním vlastní duševní i fyzické stability. To vše s myšlenkou, že mi ke cvičení partner „zapůjčil“ své tělo a očekává, že se k zapůjčenému budu chovat jako k vlastnímu.

Zakladatel Morihei Ueshiba vytvořil tento styl sebeobrany jako kombinaci technik z různých bojových umění i vlastních. Vždy s myšlenkou proveditelnosti i osobami menšími a fyzicky slabšími.

Velký důraz kladl na duševní vyrovnanost a zachování principu nesoutěžení. Podle jeho mínění je výsledkem soutěživosti krátkodobé vítězství, které pomíjí v okamžiku konfrontace s „lepším“ protivníkem. Proč tedy prožít život tréninkem neustálého prohrávání a tím související frustrací. Cílem má být harmonie se sebou samým i s okolím při stálé snaze o vlastní zdokonalování. Proto AI (harmonie) KI (energie) DO (životní cesta).

Tím se dostáváme k důvodům, proč aikido nikdy nebude tak populární jako jiná bojová umění. Dnešní média nás často vybízí k „vítězství“ vždy a všude a k umísťování trofejí našich úspěchů na zeď bez ohledu na stres s tím spojený. To vše pokud možno rychle a „instantně“ bez větší snahy a respektu k lidem kolem nás.

 

Proč tedy v dnešní době začínají lidé cvičit aikido?

Jako investici do sebe. Pro život a pohyb bez strachu. Bez násilí. Bez stresu.

 

Děti (7-12 let) trénují v prostorách DDM Hranice v počtu cca 25 žáků. Studenti a dospělí cvičí společně v tělocvičně SZŠ na Nové ul.
 


(text Aikido Hranice)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář