Na Školní náměstí se vrací T. G. Masaryk
Po 46 letech se na Školní náměstí vrací socha 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. V pondělí 14. září 2020 v 16 h na Školním náměstí v Hranicích proběhne slavnostní odhalení památníku TGM, které bude i pietní vzpomínkou jeho úmrtí 14. září 1937. V programu vystoupí žáci a učitelé Základní umělecké školy v Hranicích.
Na Školním náměstí stával původně mramorový pomník císaře Františka Josefa 1. Po vyhlášení samostatnosti Československé republiky v roce 1918 byla socha odstraněna a nyní zdobí areál Staré střelnice v Hranicích.
V říjnu 1938 měla být na Školním náměstí odhalena socha T. G. Masaryka jako pocta prvnímu československému prezidentovi. Vzhledem k politické situaci již ale k její instalaci nedošlo a za války byla zničena. Po válce se na Školním náměstí objevila Masarykova socha, která byla původně umístěna v podkarpatském Užgorodu. Tato socha stála na Školním náměstí v letech 1948 až 1963, kdy byla odstraněna. V roce 1968 byla znovu instalována, aby byla v době nejtužší normalizace v roce 1974 tajně odvezena a zničena.
Masaryka nahradilo v roce 1984 sousoší Vítání Rudé armády. Po deseti letech byla tato skulptura přemístěna na Třídu Československé armády.
Po roce 1989 se objevovaly návrhy na obnovení Masarykova pomníku. Ty skončily v roce 2001 instalací Masarykovy busty v průjezdu Staré radnice na Masarykově náměstí. Samotné Školní náměstí mezitím prošlo, stejně jako další ulice v centru města, zásadní rekonstrukcí.
Myšlenka obnovení Masarykova pomníku začala být znovu aktuální, když se připravovaly oslavy výročí 100 let vzniku samostatného Československa. Myšlenku obnovit pomník oživil Jiří J.K. Nebeský. Z průvodních debat jednoznačně vyplynulo, že nemá jít o materiálovou restituci pomníku z roku 1938 (na místě nestál, výtvarně je méně zdařilý) ani 1948 (socha nebyla vytvořena pro Hranice a nebylo možné získat dostatek podkladů pro realizaci kopie), ale naopak o soudobé vyjádření tématu, který k dílu přitáhne pozornost. Navíc půjde o první exteriérovou sochu v Hranicích od roku 1984 – tedy po více než třiceti letech!.
Výsledkem debat bylo rozhodnutí zastupitelstva města opět umístit sochu T. G. Masaryka na Školním náměstí. Aby byla zajištěna kvalita díla, uspořádaly Hranice architektonicko- výtvarnou soutěž, která byla připravena ve spolupráci s Českou komorou architektů. Porota se skládala jak ze zástupců města, tak i z nezávislých odborníků. Nezávislými a zkušenými členy poroty byli děkan brněnské Fakulty výtvarných umění Milan Houser (předseda poroty), architekt a člen České komory architektů Petr Janda a ředitel Muzea umění Olomouc, historik umění Michal Soukup. Hodnocení se účastnil také náhradník poroty, sochař Jan Zemánek. Město reprezentovali starosta Jiří Kudláček a 1. místostarosta PhDr. Vladimír Juračka. Odborný poradce byl architekt Milan Obenaus, autor současné podoby Školního náměstí.
Porota vybírala z dvaceti zaslaných návrhů, přitom posuzovala nejen samotnou uměleckou hodnotu předkládaných návrhů, ale také zakomponování díla do prostoru Školního náměstí i praktické otázky investičních nákladů, údržby, trvanlivosti a vzhledu sochy v průběhu různých ročních období. Zvítězil návrh jezdecké sochy autorů Ladislava Sorokáče a Ondřeje Tučka, který vhodně reaguje na charakter daného prostoru a současně pouze minimálně zasahuje do parteru, což nechává prostor budoucím úpravám.
Všech dvacet návrhů, zaslaných do soutěže bylo loni v létě vystaveno ve dvoraně zámku.
V srpnu 2019 pak autoři vítězného návrhu přímo na Školním náměstí zkoušeli s modelem sochy její nejvhodnější umístění v prostoru. Poté nastaly práce na samotné soše, která byla na jaře již hotova. Koronavirová krize nás však donutila slavnostní odhalení sochy odsunout až na podzimní termín.
(text: P. Bakovský)
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář