Na Helfštýně našli renesanční ušní lžičku neboli "uchošťour"!

Na Helfštýně našli renesanční ušní lžičku neboli "uchošťour"! image not found

Archeologové zažívali v posledních dvou letech na středověkém Helfštýně žně.

Rekonstruovalo se palácové nádvoří a archeologové tak mohli pátrat pod zemí celé 2 roky. Našli tisíce artefaktů, např. drobné mince, keramiku a železné předměty a dokonce i velký kamenný portál. Nejzajímavější exponáty budou na hradě vystavené. 

Archeolog Zdeněk Schenk za 2 roky práce na hradě zřejmě objevil více nálezů než za svoji celou profesní kariéru. „Předčilo to naše očekávání zejména těmi stovkami až tisíci unikátních movitých nálezů. Jedná se o předměty osobní povahy. Mnohé artefakty ilustrují každodenní život, který v paláci hradu Helfštýna probíhal před stovkami let,“ popisuje archeolog.

Archeologové v místnostech hradního paláce odkryli třeba unikátní gotický portál, vůbec nejvíce nálezů ale vykopali u severní strany paláce. „Jsou to tisíce kusů kuchyňské a stolní keramiky od 14. až po 17. století, takže zde máme zastoupeno opravdu velice pestré spektrum,“ upřesňuje Schenk.

Mezi nejzajímavější nalezené předměty patří asi tenká kovová tyčinka. Jedná se o naprosto unikátní předmět ze stříbrného drátu. Jedná se o jednoduchou ušní lžičku, lidově řekněme uchošťour z poloviny 16. století čili z období renesance. Tento renesanční uchošťour byl součástí toaletní soupravy, kterou vlastnil člen elity, který pobývala v paláci.

Nejen uchošťour ale i výběr z vůbec těch nejlepších nálezů si v budoucnu budou moci prohlédnout návštěvníci hradu, a to v rámci připravované archeologické expozice.

(olomouc.rozhlas.cz)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář