Oprava paláce na Helfštýně jde do finále

Oprava paláce na Helfštýně jde do finále image not found

Rozsáhlá rekonstrukce renesančního paláce na hradě Helfštýn se blíží ke konci, poslední práce by měly být ukončeny během srpna.

Projekt na opravu zahrnoval zastřešení objektu, využití velkých místností pro expozice a vybudování nového prohlídkového okruhu.

„O obnově paláce se diskutovalo dvacet let. Střecha mu ale chybí už více než 2 století. Pokud jsme stavbu chtěli zachránit, nemohli jsme déle čekat,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast financí Jiří Zemánek.
 
Architekti při výběru materiálů volili především beton a kov. Na střechy použili pískované sklo a nad prostor považovaný za bývalou kapli čiré, které symbolizuje otevřené nebe.

„Zvolené řešení považuji za citlivé k původní stavbě, navíc Helfštýn díky němu získá potřebné výstavní prostory. Kromě příspěvku k obnově historické památky tím zároveň investujeme do cestovního ruchu v regionu,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast památkové péče Petr Vrána.

Helfštýn je jednou z nejnavštěvovanějších památek na území Olomouckého kraje. Například v minulém roce sem i navzdory omezením, která souvisela právě s rekonstrukcí paláce na posledním hradním nádvoří, zavítalo na 70 tisíc turistů. Olomoucký kraj do projektu investoval zhruba 83 milionů korun. Provedení posledních drobných úprav v těchto dnech schválili krajští radní.

(novinykraje.cz)

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář