ZAJÍMAVÉ BYDLENÍ: Kontejnerový dům

ZAJÍMAVÉ BYDLENÍ: Kontejnerový dům image not found

Jistě jste si všimli zajímavé stavby, která roste na Smetanově nábřeží v Hranicích. Kontejnerový dům vyrůstá na svažitém pozemku s nádherným výhledem. Majitelé vysílají reality show o stavbě a my jsme pro vás zjistili zajímavé informace o domě i jeho majiteli.

Marku, jak a kdy jste se dostal do ČR?
Do Česka jsem se dostal před deseti lety pracovně. A nakonec jsem tady zůstal.

A do Hranic? Pozemek, který jste koupili, byl na prodej delší dobu, je svažitý a v těsné blízkosti hlavní silnice. Vám se zalíbil na první pohled nebo to byla "z nouze ctnost"?
Měli jsme celkem jasná kritéria pro výběr pozemku, a tak bylo jasné, že nám hledání nějaký čas zabere. Jezdili jsme po okolí a hledali, kde by se nám líbilo. Bydlet jsme chtěli spíš ve městě než na vesnici a moc jsme toužili po krásném výhledu do krajiny, do přírody, do okolí. Ideálem je proto pozemek ve svahu. Jedinou nevýhodu spatřujeme v přilehlé rušné cestě, ale doufáme, že to časem vyřeší Palačovská spojka. Do té doby můžeme tuto „nevýhodu“ využít a prezentovat náš dům v rámci našich projektů.


Kontejnerový dům - zajímavý nápad, takový v Hranicích ani okolí není. Jak vás to napadlo?
S lodními přepravními kontejnery mám zkušenost díky svým dalším aktivitám. Vozil jsem v nich auta z Ameriky a jednou jsem viděl dokument o tom, jak se z nich staví domy. Ten nápad mě velmi zaujal, a tak jsme se s manželkou podívali na internet, probrali se spoustou fotografií krásných a moderních kontejnerových domů, vymysleli/navrhli si vlastí projekt a dali se do hledání pozemku.


Jak se řeší zateplení nebo např. elektrika?
Každé řešení je individuální a řeší se dle projektu. U nás konkrétně je zateplení navrženo z vnějšku i zevnitř kontejneru. Elektrika, topení apod. se řeší velmi podobně jako u cihlových domů.


Je to ekonomická varianta?
Rozhodně. Nejprve si musíte uvědomit, že stavíte dům s obytnou částí 130 m2 a terasou dalších 30 m2 v tržní hodnotě přesahující 5 milionů za cenu malého katalogového domu 2+1. Také bude dům postaven relativně rychle, čímž ušetříme náklady na současné bydlení, kde platíme nájem. A nakonec je to i ekologická varianta, protože recyklujeme, resp. upcyklujeme staré kontejnery a využíváme je na stavbu domu.


Jaký máte rozpočet?
Rozpočet je jedna věc a skutečné náklady věc druhá (úsměv). Tím, že dům stavím sám, ušetřím nemalé peníze za práci jiných lidí, firem. Průběžně investované náklady uvádíme v rámci naší realityshow o stavbě našeho RD z kontejnerů, kterou můžete sledovat na youtube.com/2apples.


Jaký bude dům z 5ti kontejnerů dispozičně?
Dispozičně je dům navržen jako 3+kk s možností rozšíření na 4+kk. To rozšíření se týká velkého dětského pokoje v patře, který se může později rozdělit na dva menší pokoje. Půdorys ukážeme v rámci naší realityshow. Stavbu vysíláte na youtube jako realityshow, to je také velmi zajímavý nápad.

Jakou máte sledovanost? A jaké jsou ohlasy lidí?
Sledovanost stoupá každým dnem a jsme za to velmi rádi. Momentálně máme 2500 odběratelů a 30.000 shlédnutí měsíčně. Rádi bychom lidi inspirovali a motivovali, aby se do takového projektu pustili sami a postavili si svůj vlastní dům. Chtěl bych také lidem ukázat, že se to dá zvládnout svépomocí a ušetřit na nákladech za práci. Ohlasy jsou perfektní. Spousta lidí už zná domy z kontejnerů z internetu, ale naživo se s nimi ještě nesetkali. Někteří z nich se tu pak zastavují, protože je stavba doopravdy zajímá a chtěli by nás následovat. Někteří se tu
dokonce zastavují, jen aby nám vyjádřili podporu, což nás velice těší.


Vše si stavíte sám, i když to vypadá nenáročně, opak bude pravdou, že?
Nejnáročnější je vždy odhodlání (úsměv). Během stavby připravujeme videonávod, který bude vyloženě technický a každý si podle něj bude moci postavit svůj dům.

Velké poděkování patří panu Marku Popálenému. Rodák z Bánské Bystrice je velmi milý a vstřícný a moc dobře se mi s ním povídalo. Vše mi ukázal a vysvětlil, provedl mě domem a ukázal svou chloubu, velkou koupelnu s nádherným výhledem. Už se velice těším, až si budu moci prohlédnout finální podobu domu, který by mohl být dokončen v říjnu.

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář