Tipy na výlety Hranice a okolí

Tipy na výlety Hranice a okolí image not found

Blíží se prodloužený víkend a vy určitě plánujete nějaký výlet, ale nechce se vám trávit spoustu času v autě. V tom případě tu pro vás máme pár tipů na výlet v Hranicích a okolí. Sbalte si nějakou svačinu do batohu a vyrazte s námi!

Pokud si chcete vyrazit na procházku, můžeme doporučit výlet do Lipníka, odkud lze jít pěšky pod rozsáhlou zříceninu hradu Helfštýn, který má pro své návštěvníky otevřeno i v pondělí. Můžete využít prohlídku hradu s výkladem nebo si jen tak sami projít místa k tomu určena a určitě nezapomeňte na vyhlídkovou věž, kde naleznete i dalekohled a při pěkném počasí se Vám ukáže nádherná krajina a třeba zahlédnete i svůj domov.

Další zajímavá procházka se nachází v údolí řeky Veličky. Naleznete zde Potštátské skalní město. Skály, vyčnívající ze strmých svahů, jsou tvořeny usazenými horninami z období karbonu, které se střídají v několikacentimetrových vrstevních polohách. Dostane se zde z Hranic směr Velká, dál směr Olšovec a jste na Potštátě.

Když budete na Potštátě, stačí jet trochu jižně a můžete navštívit zříceninu hrádku Pustý zámek, tzv. Puchart, kdysi centrum potštátského panství. Zřícenina je přístupná strmým výstupem od blízkého hostince U tlustého Jana. Naleznete zde pozůstatky kamenných hradeb a hliněný val.

Další zajímavosti jsou větrné mlýny, kterých na Hranicku najdete hned několik. Dřevěný mlýn z roku 1875 s funkčním vnitřním zařízením naleznete v Partutovicích, mlýn je uzamčen, ale o provedení můžete požádat v přilehlém stavení nebo dopředu zavolat. Další větrný mlýn můžete navštívit ve Skaličce. Zachované převodové zařízení pohání jedno mlýnské složení a holendr na výrobu krup. Provozuschopný mlýn stojí na soukromém pozemku, pečlivě udržovaný a přístupný po dohodě s majiteli.

Pokud je to pro Vás vše daleko a chcete procházku blíže, tak určitě zajděte k Hranické propasti. Cesta vede od autokempu v Hranicích nebo od železniční stanice v Teplicích nad Bečvou. Určitě doporučujeme cestu od autokempu. Propast je nejhlubší propastí České republiky. Zároveň je díky rekordní hloubce vody nejhlubší zatopenou jeskyní světa. Jejího dna však stále není dosaženo.

A pokud začne pršet, schovejte se do Zbrašovských aragonitových jeskyní, i ty mají pro své návštěvníky otevřeno i v pondělí. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.

Přejeme vám krásný prodloužený víkend a snad nějakého výletu využijete.

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář