Rozhovor s Tomíkem na cestách

Rozhovor s Tomíkem na cestách image not found

Víte, co je to tuk-tuk? Já to až do nedávna netušila. Ale ti, co sledují Tomíka na cestách, určitě tohle slovo znají. Že nevíte, kdo je to ten Tomík? Tomu nevěřím, že se najde ještě někdo, kdo neslyšel o jedné z našich momentálně nejznámějších hranických celebrit.

Pro vysvětlení - tuk-tuk je podle Wikipedie motorizovaná tříkolka populární zejména v zemích jižní a jihovýchodní Asie, která se používá nejčastěji jako taxi. A Tomík na cestách alias Tomáš Vejmola se sám na svých webových stránkách prezentuje jako dobrodruh a poseroutka. Dobrodruh, který rád vyráží do světa, určitě. O druhém slově se dá dost pochybovat. Vždyť se sám vydal na kole do Gruzie a zpět. Aniž by měl natrénováno, odvážil se podniknout cestu dlouhou 7 000 km, kterou zvládl za 101 dní. A protože miluje poznávání nových míst a dlouhé cestování mu nevadí, rozhodl se v putování pokračovat. Jeho novou výzvou se stala asi 20 000 kilometrů dlouhá cesta z Thajska v již zmiňovaném tuk-tuku.

A právě tento muž, který se dost možná stane nejznámějším hranickým cestovatelem v dějinách, nám odpověděl na pár otázek:

 

  1. Ahoj Tome, už víš přesný termín své příští cesty?

"Ahoj, termín odjezdu ještě nevím. Je potřeba si na cestu co nejvíce vydělat, ať už na brigádách, nebo přednáškách, také sehnat sponzory. Ale do konce června chci do Thajska už odletět."

 

  1. Jak dlouho předpokládáš, že pojedeš?

"Ono potrvá jen 2-3 měsíce, než seženu v Thajsku tuk-tuk a dostanu oficiální povolení k odjezdu ze země. Je taky potřeba zařídit plno dalších povolení. Dokonce je v Thajsku nelegální, aby turista řídil tuk-tuk. Taky se musím s tím vozítkem seznámit , umět rozdělat motor a naučit se ho případně opravit a celkově ho připravit na cestu 20 000 km dlouhou. Po cestě se taky zákonitě něco rozbije, nebo budou jiné problémy. Proto počítám s půl rokem až rokem cesty."

 

  1. Z čeho máš největší strach a na co se naopak nejvíc těšíš?

"Největší strach mám z toho, že to nezvládnu (nevěřím - pozn. redakce). Ale těším se na to dobrodružství, na vše, co mě potká. Na ty zážitky, které pak budu jednou povídat svým dětem."

 

  1. Baví tě cestovat sám?

"Jsem rád sám. Málo s kým si opravdu rozumím, a tak na cesty nejraději vyrazím sám. Je v tom adrenalin a větší dobrodružství. Pak se ale nejvíce těším na příjezd domů za těmi svými."

 

  1. Chtěl jsi být už odmalička cestovatelem?

"Jako dítě jsem chtěl být pišingr, protože to znělo zajímavě, pak jsem ale zjistil, že je to zákusek. Od té doby nemám moc rád zákusky."

 

  1. Jaké máš další plány, do vzdálenější budoucnosti? Celý život procestuješ? Zůstaneš věrný ČR, nebo bys chtěl bydlet někde jinde?

"Nemam rád plánování. Miluji překvapení a co mi život přichystá. V životě se snažím dělat to, co mě dělá momentálně šťastným, a to je třeba teď cestování. Uvidím, kam se můj život zase ubere. Ať tak nebo tak, určitě to bude dobrodružství, ať už v naší krásné vlasti nebo v cizině."

 

  1. Máš nějaký vtipný zážitek z přednášek?

"Na každé přednášce je vždy sranda. Ale nejvíce mě zaujal pán v domově důchodců, který mi nabídl výlet na Jižní Moravu chytat bažanty. Nebo když se mě klučina na prvním stupni základní školy zeptal, zda mě ten medvěd v Gruzii nakonec snědl. To i ředitelka vyprskla kafe smíchy."

 

  1. Co bys vzkázal lidem?

"Co bych vzkázal lidem? Ať jsou zdraví a šťastní!"

 

Tome, skláním se před tvým humorem, nadhledem a pohodou, kterou šíříš kolem sebe, ať už jedeš na kole v dešti nebo v zimě prodáváš punč na náměstí pod vánočním stromem. Děkuji za tvůj čas i odpovědi. Nezbývá nic jiného, než ti držet pěsti!

"Děkuji a mějte se skvěle. Krásný den i život."

 

Tomíka můžete sledovat na jeho facebookové stránce, blogu nebo navštívit jednu z jeho přednášek. Nejbližší se budou konat 2. května 2017 v Šumperku, 12. května 2017 ve Valašském Meziříčí, nebo 13. května 2017 v Černotíně.

 

Foto: Tomášův archiv

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář