Špičky mají nové zvony

Špičky mají nové zvony image not found

Na státní svátek 17. listopadu dostala obec Špičky nové zvony. Ty staré byly za 2. světové války zabrány pro váečné účely a byly nahrazeny ocelovými. Jenže jejich zvuk nebyl nepřirozený!
 
To se rozhodl změnit rodák ze Špiček, pan Josef Vacula, který pochází z rodiny varhaníků. Ti hrají v kostele už 100 let. Úspěšný podnikatel proto před několika lety podpořil rekonstrukci varhan, nyní se rozhodl finančně podpořit nové zvony. Ty byly na zakázku vyrobeny zvonaři v Halenkově v Beskydech.
 
Celkem budou ve zvonici viset 4 zvony: ten nejtěžší, který váží 335 kg je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, protože na tento svátek je ve Špičkách největší pouť. Další je pojmenován podle patronů kostela Šimona a Judy. Další je zasvěcen sv. Cyrilu a Metodějovi a nejmenší zvon umíráček váží asi 80 kg a je zasvěcený sv. Josefovi, patronu umírajících.
 
Obnova zvonové soustavy stála asi 1 milion Kč. Tuto čásku společně dali dohromady rodina Vaculových, farnost a obec. Ta si mohla obnovu kostela, jeho okolí i nové zvony může dovolit. Prodala totiž pozemky pod plánovanou přehradou Skalička, za které dostala 53 milionů Kč. Tyto peníze chce obec využít co nejrychleji a na obci je to znát.
 
Zvony posvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, tak jim přejeme, aby bily jako opravdové srdce co nejdéle.
 
(zdroj: obec-spicky.eu)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář