Jaké jsou novinky na Helfštýně?
Nedávno jsme vás informovali o novinkách, které se dějí na Helfštýně. Probíhá zasklívání paláce, to ale není všechno! Na hradě je sice uděláno kus práce, další velký kus práce ale hrad ještě čeká!
Na všechny tyto úkoly jsme se zeptaly kastelána hradu, pana Jana Laura!
Celý projekt začal na podzim r. 2017 v místech parkánu. Nyní zde kameníci dokončili obezdívku opěrné zdi propojující relikty zřícené hradby.
Uvnitř jednotlivých místností byla největší péče věnována povrchovým úpravám. Po důsledném očištění nesoudržných stěn začal proces odsolování. Poté byla na zdivo aplikována buničina až do úrovně štukových říms. Po několikatýdenním působení ji dělníci opatrně odstranili a zdivo očistili kartáči. Na takto připravený podklad mohli začít nanášet maltové směsi. Tomu ovšem předcházelo vzorkování, aby byla vybrána směs odpovídající nárokům statiků, architektů i orgánům památkové ochrany.
Zvlášť významné kamenické a štukatérské práce ošetřovali licencovaní restaurátoři. Ty taky ještě čeká práce na nárožních armaturách z tesaného pískovce.
Projekt definoval několik typů ošetření povrchů v závislosti na tom, zda stěnu bude krýt střecha či nikoliv a také s ohledem na skladbu materiálu zdiva.
Významnou část z veškerého objemu prací tvořily činnosti pro zajištění statiky objektu. Pro stabilizaci svislých konstrukcí v úrovni základů zhotovitel dokončil systém mikropilot, které v kritických úsecích zavrtával do hloubky 8 metrů a to jak svisle, tak pod úhlem 45 stupňů, vždy v metrových rozestupech.
Významným problémem byly degradace a řícení kleneb ve většině místností. Řemeslníci postupně navrtávali zbytky kleneb až do úrovně provázání s obvodovými zdmi. Do takto vzniklých otvorů vkládali tordovaná nerezová táhla (tzv. helikální výztuž).
A co s tím vším materiálem? Tuny už v kontejnerech opustili palácové nádvoří, tuny nových omítek a kameniva museli dělníci dopravit z předhradní do několik set metrů vzdáleného paláce přes 4 hradní mosty úzkými průjezdy gotických bran. Těmito průjezdy musel přejet i pásový jeřáb, který váží 8 tun. Jeřáb sloužil ke složení velkého věžového jeřábu, který je vysoký 19 metrů a pomáhá stavebníkům s osazováním nových konstrukčních prvků.
A co se děje aktuálně? Lešení je přemísťováno zevnitř paláce na vnější fasádu, kterou čekají stejné zásahy, které prodělaly stěny všech vnitřních místností. Uvnitř zámečníci kotví ocelové a cortenové nosníky a konstrukce podlah, lávek a schodišť. Těsně pod úrovní koruny zdiva už dokončili montáž střešních nosníků a přípravu příčníků pro ukládání skleněných dílců. Severní část paláce je již opatřena skleněnými membránami dle projektu. Až se přemístí jeřáb, bude dokončeno východní křídlo.
A co Helfštýn čeká do budoucna? Bude se dokončovat sanace vnějších fasád, je potřeba vykopat a uložit další úsek suchovodu, vytvořit svody dešťových vod, nové podlahy, kultivovat severní a východní terasu, osadit novou elektroinstalaci, osvětlení a v neposlední řadě mobiliář pro plánované expozice.
Nezbývá, než doufat, že vše půjde bez zbytečných komplikací a Projekt záchrany a zpřístupnění hradního paláce na Helfštýně se podaří dokončit tak, abychom jej během sezóny 2020 mohli představit veřejnosti.
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář