Na Hranicku máme kvalitní regionální produkty. Znáte je všechny?

Na Hranicku máme kvalitní regionální produkty. Znáte je všechny? image not found

Máte rádi kvalitní jídlo a pití? Jste fanoušky lokálních surovin? Pak vás jistě těší projekt Hranické rozvojové agentury “MORAVSKÁ BRÁNA regionální produkt”, prostřednictvím kterého se dostávají poctivé výrobky z našeho nejbližšího okolí do povědomí čím dál tím více občanům.

Označení produktů Moravská brána je možné získat od roku 2012, od tohoto roku ji obdrželo celkem 20 produktů. My vám přinášíme jejich přehled:

Mléčné výrobky z Farmy Zdeňka, Poruba u Hustopeč nad Bečvou

Rodinná farma paní Zdeňky Horníkové má jasně danou prioritu - prodávat mléčné výrobky čistě na přírodní bázi, bez konzervantů, stabilizátorů a různých potravinových náhrad. Ochutnat můžete mnoho mléčných dobrot z výběrového kravského mléka jako je tvaroh, měkké a polotvrdé sýry, zákys a podmáslí, máslo, bílý jogurt nebo třeba tvarohový Porubáček.

Skaličský med a svíčky z pravého včelího vosku, Včelí farma Skalička

Včelařství s více než 200 včelstvy se zabývá produkcí lipového, řepkového, květového, malinového, květového smíšeného, medovicového a pastového medu, dále včelích produktů a prodejem plodových oddělků. Koupit si můžete také točené a odlévané svíčky, figurky a ozdoby z včelího vosku.

100% ovocné a zaleninové šťávy a křížalky, Eduard Kozák, Sady Lučice - Bělotín

Kdo má v oblibě pití džusů, Moštíky od pana Kozáka si určitě zamiluje. 100 % šťávy v biokvalitě vynikají nejen svou lahodnou chutí, ale především vysokým obsahem vitamínů, minerálů, živých enzymů a dalších biologicky významných látek. Neobsahují žádné konzervační látky ani přidaný cukr. Ochutnat můžete 100% jablko, jablko a hrušku, jablko a červenou řepu, jablko a celer, jablko a mrkev, nebo jablíčko smíchané s rybízem. Jablka můžete vyzkoušet i v podobě křížal, taktéž švestky a hrušky.

Med, Včelí království u zeleného úlu, Hranice

Pokud máte chuť na pravý hranický med, pak určitě navštivte na okraji Hranic Včelí království u zeleného úlu. Na výběr budete mít med květový a medovicový a určitě nebudete ochuzeni o příjemný rozhovor s panem Malovcem.

Potštátský chléb, Pekárna Potštát, Partutovice

Chléb, který v Hranicích zná každý, se v pekárně Potštát peče od roku 1995. I v dnešní době můžete ochutnat chléb vyráběný převážně ruční prací.

Brambory konzumní a sadbové, Zemědělské družstvo Partutovice

Z Partutovic do našich domácností míří také brambory, které můžete na jaře a na podzim koupit přímo v zemědělském družstvu Partutovice. V nabídce jsou brambory s červenou i bílou slupkou, různých varných typů.

Teplické pecáky a svatební koláčky,Teplická pekárna, Libor Mrkva

Tolik oblíbené, voňavé, z kvalitních čerstvých surovin, bez emulgátorů a dochucovadel a podle tradičního rodinného receptu dělané, tak to jsou přesně ony - teplické pecáky a koláčky prvotřídní kvality. Na výběr jsou hruškové, tvarohové, povidlové, makové a ořechové dobroty.

Hranický Wellartův chléb a další pečivo, WELLART, v.o.s. Hranice

Další neméně známý místní chléb můžete jíst již od roku 1991. Vyrábí se dle receptu původních majitelů pekárny, který spočívá v nestandardním třístupňovém kvašení. I zde ruční práce tvoří až 95 % výroby. V pekárně si pochutnáte i na dalším kvalitním pečivu.

Uměleckořemeslné výrobky ze dřeva, Sochařský ateliér DŘEVOTVOR Ústí

Pohádkové či bájné bytosti, betlém, zvířata, reliéfy různých motivů, prastaré znaky, názvy obcí, firem a spoustu dalších si můžete objednat na zakázku u Ing. Arch. Igora Bureše a Mariána Horáka působících v jejich dílně v Ústí. Jistě oceníte jejich individuální přístup s využitím různých technologií.

Uzenářské a masné výrobky Kubeša Oldřich, Řeznictví a uzenářství Kubeša Oldřich, Malhotice

Milovníkům masa a uzenin se jistě začnou sbíhat sliny na jazyku jen při vyslovení slova Kubeša. Tento pán vyrábí nezaměnitelné uzené a masné výrobky od roku 1992 dle receptů svých předků.

Partutovské domácí cukroví a Partutovická bramborová bábovka, Zemědělské družstvo Partutovice

Tradiční domácí cukroví a netradiční bramborová bábovka - i tímto se prezentuje ZD Partutovice. Výrobky se pyšní nejen místními surovinami a tradičními regionálními recepty, ale také výjimečnými chuťovými vlastnostmi. Jsou vyrobeny z přírodních produktů bez chemických přísad a emulgátorů.

BIO ovoce z Opatovic, Bohumil Kučera

Již nemusíte kupovat stříkaná, bůhví odkud dovážená jablka. Můžete si koupit poctivé bio jablíčka z Opatovic, vynikající kvalitou, vůní a výbornými chuťovými vlastnostmi. K vyzkoušení jsou odrůdy od nejranějších po pozdně zimní, např. Vanda, Rosana, Bláhova reneta, Jonalord, dále slivoně, ořechy a černý jeřáb.

Hustopečské kozí sýry, Farma Kozí hrádek, Hustopeče nad Bečvou

I pro milovníky výrobků z kozího mléka se zde něco najde. Sýry přírodní i s příchutí bylinky, česneku, vlašského ořechu, brusinek, oliv, 5 pepřů, grilovací či zauzené - to vše se vyrábí na Farmě Kozí hrádek. Kozy zde chovají tradičním pasteveckým způsobem, aby získali co nejkvalitnější mléko, určitě si pochutnáte.

MANNAS – sklo, porcelán a drát z Moravské brány, MANNAS, Střítež nad Ludinou

Originální tvorba sochařů MgA. Světlany Manny a Mgr. Art Matúše Manny vytváří nezaměnitelné výrobky ze skla, porcelánu a drátu. K prodeji jsou sochy, šperky, dekorativní předměty, ale i kreativní materiál. Vše je vytvořeno ručně s důrazem na preciznost a kvalitu.

Svatovar Originelní Lipnické pivo, PRVNÍ SOUKROMÝ PIVOVAR SPOLEČENSKÝ s.r.o., Lipník nad Bečvou

Nejednomu přijde občas vhod půllitr pramenitého moku s bílou čepicí. Nejbližší lokální výrobu piva můžete navštívit v Lipníku nad Bečvou, kde vaří jedenácti, dvanácti a dokonce i třinácti stupňové pivo nesoucí název Svatovar.

Dřevěné dekorativní předměty, Přemysl Bouška - Dřevohrátky, Hranice

Jen tak si hraje se dřevem a při tom dokáže vykouzlit různé přívěšky na krk, svícny, misky, ozdobné zátky a jiné věci sloužící především pro radost. To je pan Přemysl Bouška z Hranic, který si užívá práci s nádherným přírodním materiálem.

Kravské BIO mléko a mléčné výrobky z Vysoké - EKO-Farma Kozí hrádek

Rodinná ekologická farma s produkcí kvalitních domácích certifikovaných bio produktů z kozího a kravského mléka dává možnost ochutnat bio mléko, sýry, syrovátku, kefír, jogurtový nápoj, máslo, tvaroh, smetanu a další.

Ručně malované kraslice a vánoční baňky z Vysoké - Milena Vyčítalová, Hustopeče nad Bečvou

Nádherné, ručně vyráběné kraslice a vánoční baňky od paní Vyčítalové z Hustopeč, která pro jejich výrobu používá metodu malování, voskový reliéf, madeiru a škrábání.

 

Pokud máte zájem, všechny produkty jsou k dostání přímo na farmách, nebo v místě výroby, prodej probíhá i prostřednictvím dnes již tradičních farmářských trhů.

V Hranicích byla pro lepší dostupnost lokálních produktů zřízena specializovaná prodejna Café Bar Na Zámku, která sídlí v přízemí místního zámku. Tato prodejna regionálních potravin má otevřeno každý všední den od 8 do 17 hodiny, v sobotu pak od 9 do 12 hodin. V nabídce má také nápoje, výbornou kávu a dokonce přijímá objednávky na bezlepkové pečivo a zákusky.

 

Jak značku získat

Pokud máte zájem získat značku “MORAVSKÁ BRÁNA regionální produkt”, váš výrobek, služba či zážitek musí mít původ v regionu. Další podmínkou je ekologická šetrnost a regionální jedinečnost (vazba na tradici, místní suroviny, specifičnost pro daný region). Splňujete-li tyto podmínky, stačí kontaktovat Hranickou rozvojovou agenturu a ta už vám se vším potřebným pomůže.

 

 

Proč preferovat lokální produkty?

Na závěr snad ještě můžeme doplnit, proč dát ano regionálním produktům:

  • podpoříme tím místní podnikání, ekonomiku a tím i rozvoj regionu,
  • máme zaručenou kvalitu a čerstvost produktů, s kterou souvisí i naše zdraví,
  • šetříme životní prostředí (stop herbicidům, pesticidům, syntetice),
  • nulové nebo mizivé náklady na dopravu,
  • nižší pravděpodobnost kontaminace nebo znehodnocení potravin po cestě,
  • rychlost dodání (dodány bezprostředně po sklizni či dokončení),
  • poznáte přímo ty, kteří stojí za výsledkem práce.

A to už stojí za to, co říkáte?

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář