Jaký by mohla mít vliv nádrž ve Skaličce na Teplické prameny?
Dosud nikdo přesně nepopsal, kam až sahá vápencové podloží Hranického krasu. Naopak je prokázáno, že povrchová voda řeky Bečvy je provázána s vodou podzemní, tedy i s teplickou kyselkou. To potvrzují i speleopotápěči, kteří zkoumají nejhlubší sladkovodní zatopenou jeskyni na světě, Hranickou propast.
„Když stoupne hladina vody v Bečvě, za dva až tři dny stoupne i hladina jezírka v propasti. O povodních 1997 vystoupala hladina Bečvy o sedm metrů, přesně o tolik metrů pak byla výš i voda v propasti,“ popsal šéf skupiny Hranická propast Michal Guba.
Proto je pravděpodobné, že voda z přehrady bude svým tlakem bránit výstupu oxidu uhličitého do vody v podzemí. Důsledkem může být buď že voda nebude mineralizovaná nebo nebude sycená oxidem uhličitým a nebude probublávat až k hladině . Proto přípravu stavby sleduje vedení Lázní Teplice nad Bečvou s obavami.
Z pohledu Povodí Moravy je vodní nádrž nyní, v době sucha, logické řešení. A z vodohospodářského hlediska je důležitá z důvodu hospodaření s vodou.
(Zdroj: idnes.cz)
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář