V lese opatrně, varují lesníci!

V lese opatrně, varují lesníci! image not found

Dlouhodobé sucho a přemnožení podkorního hmyzu si vybírá svou daň. Stromy jsou oslabené a mnohonásobně náchylnější ke zlomení větví nebo i celého stromu.

V létě je v lese mnoho návštěvníků a vytěžení potenciálně nebezpečných stromů není možné. Lesníci se proto na turistické trase Podhradní Lhota - Tesák rozhodli varovat návštěvníky pomocí značení.

,,V letních měsících je pohyb turistů v lese na úplném maximu, takže jsou v tomto ohledu veškeré těžební práce mnohem riskantnější, než v jiných měsících. Sucho a kůrovec si však nevybírá a zaznamenali jsme hned několik potenciálně nebezpečných stromů kolem turistické trasy Podhradní Lhota – Šaumburk – Holubova chata – Kelčský Javorník, Klapinova – Holý vrch až po Tesák,“ popisuje polesný Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Vojtěch Zapletal, který pečuje o lesy v okolí uvedené trasy.

Oslabené stromy, které by mohly hrozit nebezpečím zlomení kmene či pádu větve, lesníci označili a po prázdninách začnou s jejich těžbou.

,,V místech, kde by mohlo hrozit nebezpečí, jsou umístěny varovné cedule. Návštěvníci by tak měli dbát maximální obezřetnosti a v žádném případě nevstupovat do takových míst v případě silného větru či bouřky,“ vysvětluje Vojtěch Zapletal a dodává, že v nejméně turisticky frekventovaných oblastech již těžbu zahájili.

,,Na hlavních turistických trasách začneme s odstraňováním potenciálně nebezpečných stromů až po prázdninách, ale v méně vytížených místech jsme těžbu již zahájili. I zde je velmi důležité, aby návštěvníci respektovali označená omezení a nepřibližovali se k oblastem kde probíhá těžba,“ uzavírá polesný Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. Vojtěch Zapletal.

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář