I v našem kraji se bojuje proti spalničkám
Možná jste i vy zaznamenali, že se v poslední době víc a víc mluví o epidemii spalniček v celé republice. Ani u nás tomu není jinak. Ještě v roce 2010 nebylo po celé republice ani jedno onemocnění. O 4 roky později již byla hlášena první epidemie.
Proto se v přerovské nemocnici zdravotníci rozhodli, že k tomuto problému zaujmou aktivní přístup. V rámci prevence šíření spalniček podstoupili všichni zaměstnanci, kteří přijdou do kontaktu s akutními pacienty, vyšetření pro zjištění hladiny ochranných protilátek. Třetina testovaných, u kterých byla zjištěna nedostatečná hladina protilátek, pak podstupuje další dávku očkování proti spalničkám.
Díky vzrokům všech zdravotníků, kteří se do tohoto projektu zapojili, zpracovaly Laboratoře AGEL unikátní rozsáhlý soubor dat. Ten ukazuje rozdíl v odolnosti vůči spalničkám mezi věkovými skupinami.
„Celkem jsme zpracovali více než osm a půl tisíce vzorků a zjistili jsme, že v populaci, která byla očkována jednou nebo dvěma dávkami vakcíny je nechráněných 36,5 % lidí. Výsledky ukazují, že očkování časem vyvane a PREVENCÍ proti onemocnění je nechat se znovu přeočkovat,“ míní Hana Bílková Fránková, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie v Ostravě Vítkovicích.
Zájemcům, kteří si nejsou jisti, zda byli v dětství očkováni, nebo mají obavy ze spolehlivosti očkování, nabízí Laboratoře AGEL testování přítomnosti protilátek, na základě kterého se mohou lidé následně rozhodnout pro případné přeočkování.
SPALNIČKY jsou virové infekční onemocnění, které provází vyrážka. Jsou šířen ykapénkovou infekcí. Díky povinnému očkování byl v letech 2000–2013 výskyt spalniček minimální, v dalších letech ale proočkovanost klesala. V roce 2007 bylo očkováno 98% dětí do 3 let, o 10 let později to bylo už jen 84%. A následky byly zřejmé skoro okamžitě, v roce 2018 bylo hlášeno 203 případů spalniček, v prvních třech měsících roku 2019 pak více než 350.
V zemích, kde očkování není zavedeno, jsou spalničky nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. Z celosvětového pohledu patří toto onemocnění mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do 5 let. Více než 95 % úmrtí na spalničky bylo zaznamenáno v zemích s nízkým HDP a špatnou zdravotní infrastrukturou.
(zdroj: denik.cz, wikipedie.cz)
Komentáře (0)
K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!
Přidat komentář