Pétanque turnaj netradičně v hranickém parku

Pétanque turnaj netradičně v hranickém parku image not found

Pétanque turnaj jednotlivců v hranickém parku v sobotu 22.7.2017 opanoval polák Marcin Wachala, když ve finále porazil Tomáše Kutého nejtěsnějším možným rozdílem jediného bodu. Bronz bral další valšovičák Zbyněk Jakeš. 

„Všechny vás vítám na tradičním turnaji v netradičním prostředí,“ přivítal v areálu krásného hranického parku Zbyněk Jakeš 45 hráčů, kteří byli svědky prvního valšovického turnaje pořádaného mimo domácí prostředí – přednost ve Valšovicích tentokrát měla hasičská soutěž. Žádný z hráčů však nemusel litovat, protože dočasné prostory oplývaly malebností.

Že se bude nač dívat, slibovala účast předních hráčů domácího klubu, kterým se tento měsíc opravdu daří. Lenka Svobodová obhájila titul mistryně republiky žen, společně pak minulý týden se Zbyňkem Jakešem a Jindrou Kaucou z Kolové vybojovali druhé místo na prestižním turnaji Hanácký Master Cup mix a Tomáš Kutý byl součástí českého týmu, který na pétanque festivalu v polském Žywci vybojoval třetí místo v Poháru národů. Konkurenci moravským klubům přijeli do Hranic pozvednout i hráči z Polska, konkrétně z Jedliny Zdrój. Pořadatele potěšila i účast neregistrovaných hráčů např. z Polouvsí, kteří se nebáli přijet změřit své dovednosti v tomto sportu s těmi registrovanými.

Park byl svědkem parádních výkonů

 Čtyři kola základní části hrané obvyklým švýcarským systémem zvládli bez prohry tři pozdější semifinalisté z pořádajícího klubu – Zbyněk Jakeš, Tomáš Kutý a Jiří Grepl, který jako jediný porazil pozdějšího vítěze Marcina Wachalu, a to v posledním kole základní části. Z favoritů zaváhal jen obhájce trofeje albrechtický Václav Valík, který vůbec nepostoupil mezi nejlepších šestnáct.

Celodenní hra bez časového limitu podpořila celou řadu parádních sportovních výkonů a návštěvníci parku mohli shlédnout několik vypjatých obratů. O kvalitní zápasy v Hranicích obecně nebyla nouze, neboť neúprosný los dále sváděl přední  hráče proti sobě a již ve čtvrtfinále například Kutý porazil dvojnásobného vítěze z minulých let Pavla Bureše st. z Litovle, nebo Grepl Radka Skopala z Olomouce.

Semifinále ovládl Kutý a Wachala

 Úvod prvního semifinále vyšel lépe Greplovi, který ten den hrál ve velké pohodě a zdálo se, že ho nic nerozhodí. Opak byl ale pravdou a chytrý Kutého výkon, který se nebál na volném prostranství nahazovat košon těsně k divákům, aby vyvedl svého soupeře z míry, sejmul Greplovi vítr z plachet. Kutý Greplovu nepohodu okamžitě vycítil a své taktické manévry navíc podpořil precizním a zodpovědným výkonem, jímž si zajistil přesvědčivé vítězství 13:8.

 Marcian Wachala se v průběhu vyřazovacích bojů rozehrál do obrovské formy a zejména jeho plasérský klid a přesnost byla obdivuhodná. Jakeš se polskému soupeři snažil statečně vzdorovat lepší střelbou, ale nakonec byl nad jeho síly.

Zlato nakonec putuje do Polska

Finále za slušné divácké účasti několika desítek hráčů slibovalo vyrovnaný souboj. Wachala i Kutý občas chybovali během umisťování na obtížném terénu, přesto si utkání drželo vysoký standard. Od začátků bylo poznat, že na střele bude mít navrch Kutý. Ten si i  po celou dobu  udržoval menší náskok a v závěru střílel s vidinou carreau na konec utkání, „Pouhá“ trefa znamenala stav 12:10. Wachala od té chvíle neudělal chybu a jeho chladnokrevné a přesné plasy v psychickém tlaku zaslouží i dodatečně obdiv. Naopak Kutému koule najednou tu odskakovaly, tu těsně přejížděly a v posledním nahození už zahodil všechny tři. Wachalovi pak  stačila snadná koule v závěru utkání k otočení výsledku na 13:12.. Kutému se jako prvnímu domácímu hráči rozplynul sen o zápis na putovní pohár

Třetí místo v boji zklamaných získal Jakeš, který si dokázal udržet pozitivnější mysl než jeho mladší soupeř.

Nikdo pak díky sponzorům Valšovického pétanque klubu domů neodjížděl bez ceny, za což jim patří velký dík . Pochvalné hlasy se ozývaly jak na organizaci a zabezpečení turnaje, tak na krásné prostředí, ve kterém se celý turnaj odehrál.

(Jiří Grepl, Zbyněk Jakeš, foto: Gabriela Jakešová)

 


Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář