Prosba pro ty, kteří se vyléčili z onemocnění COVID-19

Transfúzní oddělení Hranice prosí ty, kteří úspěšně překonali onemocnění COVID-19, zda by byli ochotni pomoci dalším pacientům, kteří se dosud s nebezpečným koronavirem potýkají.

Po kontrolním druhém testu, který stvrzuje vaše uzdravení, byste právě vy mohli prospět jiným nemocným a pravděpodobně i zachránit lidské životy.

Pokud jste měli v průběhu nemoci příznaky, jako jsou teplota přes 37,5 stupňů °C, bolesti hlavy, suchý kašel, dušnost apod., vytvořili jste si protilátky proti COVID-19. Vaše plazma tyto protilátky nyní obsahuje a pokud byste se rozhodli ji darovat, zásadním způsobem byste pomohli jejím příjemcům.

Odběr plazmy probíhá pomocí speciálních separátorů, přičemž buněčné složky krve by vám byly převedeny zpět do krevního oběhu. Odběr krevní plazmy trvá přibližně cca 45 minut.

Budete-li mít zájem podílet se významně na vyléčení dalších pacientů, nemáte-li žádné další onemocnění, jste ve věku 18-60 let a vážíte více než 55 kg, prosím, přihlaste se k odběru plazmy telefonicky na čísle 588 442 341, nebo osobně v evidenci dárců krve na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

Bližší informace o dárcovství a odpověď na otázku, jste-li vhodným dárcem, najdete na webových stránkách transfuzka.fnol.cz.