Oheň v domácnosti. 110 let od založení sirkárny v Lipníku nad Bečvou

Oheň v domácnosti. 110 let od založení sirkárny v Lipníku nad Bečvou image not found

Muzeum Komenského v Přerově připravilo ve spolupráci s městem Lipníkem nad Bečvou, Střediskem volného času Lipník nad Bečvou a soukromým sběratelem Michalem Urbáškem při příležitosti 110. výročí založení akciové společnosti Kupecká akciová sirkárna v Lipníku výstavu, která připomene velice zajímavou historii lipenské sirkárny. 

 

Vystaveny budou nejen předměty ze soukromých sbírek (včetně a. s. SOLO MATCHES and FLAMES), od soukromých dárců a z Muzea Komenského v Přerově, ale také ze státního zámku Vizovice, z Muzea Šumavy v Sušici, Vlastivědného muzea v Olomouci, Technického muzea v Brně, Zemského archivu Opava (pobočka Olomouc) a Státního oblastního archivu v Plzni (3 oddělení v Klášteře u Nepomuku).

Návštěvníci se budou moci pokochat řadou originálů i kopií dobových fotografií, plánů a archiválií, přečíst si informace o historii podniku, prohlédnout si zápalkové etikety (hlavně od poloviny 50. let do poloviny 80. let, ale i ty nejstarší a nejnovější) a zápalkové krabičky (z Lipníka, Sušice i mnoha zemí světa).

Výstavu doplní také různé předměty, které se zápalkami souvisí (např. sirníky, zapalovače, škrtadla, křesadla), případně které ke své funkci potřebovaly oheň a byly používány v domácnostech (např. různá topidla, ohřívadla, svítidla, vařiče, sporáky).

Snad k nejzajímavějším vystaveným exponátům budou patřit i dva původní sirkařské „stroje“ ze sušické sirkárny.

Na závěr bude na návštěvníky čekat několik tematických reportáží a dokumentů z archivu České televize a unikátní dokument místní provenience z roku 1972, který velice názorně přibližuje výrobu zápalek v lipenské továrně.Historie sirkárny v Lipníku

Počátky lipenské továrny na výrobu zápalek spadají do roku 1908, kdy byla založena společnost Kupecká akciová sirkárna v Lipníku nad Bečvou. Továrna byla postavena v roce 1909. Od roku 1913 byla začleněna do podniku HELIOS, o osm let později byla továrna přejmenována na SOLO.

Ve 30. letech 20. století byla podle kurátorů výstavy lipenská sirkárna jedinou továrnou na výrobu zápalek na Moravě, třetí největší v Československu, ale zasáhla ji hospodářská krize, kvůli které musela omezit výrobu.

Po válce v roce 1945, když byl vytvořen národní podnik SOLO Sušice, se stala lipenská sirkárna jeho závodem. V následujících letech procházela různými fázemi reorganizace a změnami majitelů. Podnik ukončil činnost v říjnu 2002. Důvodem byl havarijní stav zařízení a budov i snížení poptávky po zápalkách. Hlavní výrobní hala továrny byla zdemolována v roce 2007.(zdroj SVC-lipnik.cz)

 

 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář