Významní američtí umělci zahrají v hranické synagoze posluchačsky vděčné skladby

Významní američtí umělci zahrají v hranické synagoze posluchačsky vděčné skladby image not found

Posluchačsky vděčné skladby zazní v úterý 16. října v 18:00 hodin na koncertě hudby skladatelů židovského původu v Galerii Synagoga v Hranicích.


Vystoupí tenorista židovského původu ze Spojených států Benjamin Berman, ale také známý český houslista Jiří Pospíchal, bývalý zástupce koncertního mistra v České filharmonii, a koncertní mistr Pražského komorního orchestru. Na klavír zahraje Timothy Cheek, rovněž z U.S.A. Tento koncert je součástí turné po moravských synagogách, kromě toho se odehraje také v brněnské vile Tugendhat.

Vokální skladby bude zpívat Benjamin Berman. Zazpívá česky, anglicky a v jidiš. Program se bude pohybovat v rámci dvacátého století, v různých stylech – od kompozic ovlivněných lidovou hudbou až k jazzu a k avantgardě.

 

Hlavním cílem koncertu je uctění památky českých skladatelů židovského původu. Na programu koncertu budou tedy skladby Gideona Kleina, Viktora Ullmanna a Pavla Haase, a také současná hudba související s židovskou tematikou v českých zemích, jako například skladba kanadského skladatele S.I. Glicka, „I Never Saw Another Butterfly“; v tomto cyklu zhudebnil skladatel sbírku poezie dětí a mládeže, uvězněných v terezínském koncentračním táboře v letech 1942 až 1944. Dále zazní i hudba jiných skladatelů židovského původu – například skladby Ericha Korngolda pro housle a klavír, ale také výběr z písní George Gershwina.

 

Koncert se koná pod záštitou Slováckého komorního orchestru. Turné připravila a provází Mirka Zemanová, česká muzikoložka a publicistka původem z Moravy, která žije v Londýně.

 

Vstupné 100 Kč v předprodeji v Turistickém informačním centru na hranickém zámku, na místě pak je vstupné 200 Kč.

 

 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář