Milióny lidí ve 150 zemích se zapojí společně do úklidu…největší dobrovolnická akce v historii

Milióny lidí ve 150 zemích se zapojí společně do úklidu…největší dobrovolnická akce v historii image not found

Během Celosvětového úklidového dne, který se bude konat v sobotu 15. září 2018, se milióny lidí ve 150 zemích postaví proti globálnímu problému s odpady tím, že vyčistí silnice, parky, pláže, lesy, řeky…. Tisíce komunit budou fungovat jako jedna "zelená vlna", která se táhne od Nového Zélandu po Havaj.

 

 

Dejme naší republice dárek k jejímu stému výročí tím, že ji společně uklidíme!
15. září chceme zapojit 5% obyvatel Česka do úklidu v ulicích i v přírodě.

 

Celosvětový úklidový den je myšlenka, která vyvstala ze spontánní národní iniciativy Let's Do It! v Estonsku v roce 2008, kdy se 4% obyvatel aktivně zapojilo a vyčistilo celé Estonsko za pouhých pět hodin. Od té doby se myšlenka národních úklidů rozšířila do více než 100 zemí na všech kontinentech
 

Cílem celosvětového úklidového dne není jen samotné uklízení, ale posun směrem k lepšímu nakládání s odpady a také zvýšení povědomí jak lokálně, tak celosvětově, o závažnosti situace. A co je ještě důležitější – chceme se zbavit narůstajících problémů s odpady natrvalo tím, že podpoříme a spojíme novou generaci vůdců místních komunit, aby společně našli nová řešení odpadových problémů.
 

Pro zajištění organizace Celosvětového úklidového dne v České republice se spojily tři neziskové organizace (Ukliďme Česko, Trash Hero Czech Republic a Český svaz ochránců přírody), které se pořádáním dobrovolnických úklidů aktivně zabývají.
 

 

Zajímavá fakta


• Téměř polovina plastu, která dnes existuje, byla vyrobena za posledních 15 let. (National Geographic, červen 2018)

• Plastové úlomky mají tendenci se hromadit ve středu oceánských vírů. Severozápadní vír například shromáždil takzvanou „Great Pacific Garbage Patch“, která se nyní odhaduje na přibližně trojnásobek velikosti Francie (přibližně od 700 000 do 1,6 milionu km2).

• Každý rok se do našich oceánů dostává 4,8-12,7 milionu tun plastu z pobřežních oblastí a řek. To znamená 15 pytlů naplněných plastovým odpadem na každý metr všech pláží na světě. Kdyby se všechny tyto odpadky naložily na náklaďáky, obkroužily by zeměkoluli 24 krát. (Jemma Jambeck, University of Georgia, 2015)

• To se také rovná vykládání obsahu jednoho nákladního auta do oceánu každou minutu. Pokud nebude podniknuto žádné opatření, očekává se, že do roku 2030 se tato hodnota zvýší na dvě za minutu a čtyři za minutu do roku 2050. (zpráva nadace Ellen MacArthur, 2016)

Ze všech doposud vyrobených plastů bylo recyklováno pouze 9%. (Jemma Jambecková, National Geographic, 2018)

• Více než 3,5 miliardy lidí nemá přístup k nejzákladnějším službám v oblasti nakládání s odpady (ISWA, Globalizace a nakládání s odpady, 2012) • Další fakta na http://www.osn.cz/fakta-o-znecisteni-mori-a-oceanu/

 

Prvním krokem k zorganizování vašeho vlastního úklidu je registrace. Ta je k dispozici ZDE.
Nebo se zapojit jako dobrovolník registrací ZDE.



Další pomocí je mapování skládek, k tomu využíváme ekologický projekt ZmapujTo.cz, jehož cílem je boj proti nelegálním skládkám odpadu v České republice. Je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilním aplikacím, případně můžete skládku nahlásit pomocí interaktivního webového formuláře. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České Republice zpřístupněním moderní, efektivní a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring.

 

„Pojďme se 15. září 2018 společně zapsat do historie“, zvou organizátoři World Cleanup Day.  

Tak co, přidáte se?


 

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář