Ohlédnutí - unikátní výstava Igora Kitzbergera v lipenské Konírně

Ohlédnutí - unikátní výstava Igora Kitzbergera v lipenské Konírně image not found

Igor Kitzberger: Ohlédnutí v galerii Konírna

V galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou probíhá unikátní výstava děl vynikajícího výtvarníka a akademického sochaře Igora Kitzbergera, která mapuje jeho dosavadní dílo. Retrospektivní neprodejní výstava, složená z exponátů mnoha, nejen soukromých, sbírek a archívu umělce, je nazvaná „Ohlédnutí“. Výstava probíhá v roce jeho 55. narozenin.

V pátek 15. června od 16 hodin proběhla vernisáž této výstavy významného umělce, akademického sochaře a kováře z Rožnova pod Radhoštěm. Hudebně doprovázeli Matěj Plíhal a Ivana Plíhalová. Od 17 hodin navazoval na terase kavárny Konírna koncert Pianotéky Richarda Pogody.

„Jsem nadšen – za sedm dní tu máme dvě vernisáže tak významných autorů!“ vyjádřil radost i hrdost starosta Lipníku nad Bečvou, Miloslav Přikryl. Připomněl, že to byl právě Igor Kitzberger, kdo jako první vystavoval v nově vybudované galerii Konírna v červenci roku 2010. Tehdejší výstava byla inspirovaná osobností Jana Amose Komenského. Zahrnovala figurální práce, vystihující učitele národů, insignie (žezla, medaile s řetězy), pamětní medaile, náčrtky, studie a práce inspirované dílem Jana Amose Komenského (např. „Divná potvorství“ tvoří dle Labyrintu světa a ráje srdce).  „Bylo to tenkrát velmi narychlo chystané“, dodal. Dále zmínil loňský XIII. Kov ve městě, který byl výstavou prací Igora Kitzbergera, doplněnou  i o dvě díla jeho syna Kristiána (jednou z nich byla jeho čerstvá bakalářská práce z UMPRUM Praha – socha „Frisbee). (V Konírně už byla také výstava, Igorem Kitzebergerem zrestaurovaných, děl Quida Kociána – jeho mnohdy již poškozené hliněné a sádrové sochy odlévá do bronzu, zachránil jich již přes 130 kusů).

A jak se mu dařilo přesvědčit majitele, aby exponáty na výstavu zapůjčili? „Musel jsem je přátelsky oškubat, protože někteří mi to nechtěli vydat dobrovolně, jeden dokonce přede mnou ujel do zahraničí“, popisoval s vítězným úsměvem Igor Kitzberger náročnost akce, kdy projel takřka celou republiku, aby plastiky shromáždil.

Celkem vystavuje 229 exponátů. V horním patře se nachází 71 prací z období studia (1981–1990), na nichž zatím není výrazný rukopis autora. V hlavní části se nachází 153 kusů jeho volné tvorby, venku pak pět největších exponátů. Na výstavě uvidíte tematické skupiny dynamických, elegantních a více či méně bizarních figur: Paganini, Harlekýn, Pištec, dále herce, tanečníky, vozataje, figury nafukující žvýkačkové bubliny... Jsou zde šašci, běžci... Znázornění tance, chůze i odpočinku… Ze zvířecí říše zaujal autora marabu, pávi a jakési vodní živly, vzdáleně připomínající chobotnici. Použitým materiálem je především bronz, méně ocel a sklo. Využity byly různé sochařské a kovářské postupy a technologie. Obvykle se sochy odlévají, Igor Kitzberger je však vytváří přímo z kovu. Mnohé práce vystavil složitým procesům povrchových úprav, kterými dosáhl působivého efektu (zářivé zlato, patina, jedovatá zeleň, tyrkysová modř nebo valéry stříbra).

„Mám tady například vystavené vedle sebe plastiky kastráta, jedna je z roku 1997 a druhá je letošní. Tak na tom můžete vidět, jak jsem to dělal tehdy a jak to dělám teď“, upozornil sám autor na možnost sledování jeho uměleckého vývoje. (Pokud ji budete hledat, najdete ji pod názvem „Farinelli“ a je tam i v provedeních z let 2005, 2010 a 2017).

„Když jsem viděl, jak pan starosta dostává dárky, např. naposledy od Pavla Tasovského před týdnem krompáč, tak jsem musel taky něco vymyslet…“, vysvětloval Igor Kitzberger, když předával starostovi města pozoruhodnou vycházkovou hůl, posetou drahými kameny, z nichž každý má nějaký účinek, něco symbolizuje a něco prý autorovi v Lipníku nad Bečvou připomíná. Hůl je určená k tomu, aby pan starosta mohl návštěvám ukazovat krásy města a okolí. „Upozorňuji, že se jedná o ukazovátko, není to hůl na úředníky“, dodal se smíchem Igor Kitzberger. Stejně jako lipový list, který u Konírny vykoval před týdnem v rámci vernisáže Pavel Tasovský, i tento dárek od Igora Kitzbergera již zdobí kavárnu Konírna.

Igor Kitzberger je v našem kraji jako doma. Na Helfštýně mohou návštěvníci již delší dobu obdivovat osobité ztvárnění ležícího Komenského (nyní je zde na výstavě), skulpturu fenomenálního houslového virtuosa Paganiniho, Létajícího malíře, Pištce, Úplatek a poctu Marcele Kleckerové: „Quo vadis, Helfštýn?“. Replika bronzové sochy sedícího Komenského zase zdobí atrium renesančního domu na Horním náměstí v Přerově. Igor Kitzberger říká: „Tenhle kraj je pro mě hodně důležitý, protože jsem zde před mnoha lety poznal pana Františka Hýbla a paní Marcelu Kleckerovou. A právě tito dva lidé mi dost předurčili můj budoucí život“…  „Bývalý ředitel muzea František Hýbl (regionální historik,  komeniolog) byl velkým nadšencem Jana Amose Komenského a díky němu jsem sebral odvahu a vybral si toto téma jako diplomovou práci. Komenský mě pak provázel celým životem - zhotovil jsem sedícího, ale i ležícího Komenského. To byl zase nápad bývalé kastelánky hradu Marcely Kleckerové “ (řekl již na loňské vernisáži v Lipníku nad Bečvou tento mezinárodně uznávaný sochař).

Výstava je otevřena od úterý do pátku od 11.30 do 16 hod., o víkendech od 10 do 17 hod. Vstupné je dobrovolné. Výstava potrvá do neděle 16. září 2018.

Máte-li zájem navštívit prodejní výstavu prací Igora Kitzbergera, ta probíhá v Galerii Crears v Rožnově pod Radhoštěm do 25. srpna 2018.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  (text a foto Jana Nečesaná)

                          

     

 

  

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář