V Hranicích mají výrazně mladší novou jednotku!

V Hranicích mají výrazně mladší novou jednotku! image not found

Věkový průměr 3. mechanizované roty 71. mechanizovaného praporu v Hranicích je o téměř 10 let nižší než je ve zbytku armády.

Rota, která do roku 2016 existovala pouze ve formě organizačního jádra, v posledních letech nabírala nováčky a dnes je nejmladší jednotkou u praporu.

„Věkový průměr roty činí pouhých 23,4 roků, prapor má pak v průměru téměř 36 let,“ vysvětluje současný velitel 3. mechanizované roty, kapitán Jindřich Paleček.

Číslo je výrazně nižší i z celoarmádního pohledu: Jednotka hranických je bezmála o 10 let mladší, než byl celoarmádní průměr u hodnostních sborů mužstvo a poddůstojníci (vojín, svobodník, desátník, četař, rotný) v roce 2019. Ten činil 33,1 roků. Mezi lety 2010 - 2016 byla 3. mechanizovaná rota 71. mechanizovaného praporu kvůli úsporám v armádě na minimálních počtech, existovala pouze ve formě organizačního jádra.

„Po rozhodnutí o personálním naplnění jednotky byli napříč celým praporem vybráni zkušení velitelé a specialisté, kteří vytvořili základ nově budované roty a k nim v průběhu dalších dvou let postupně přibývali nováčci na základních funkcích, proto tak mladý kolektiv,“ vysvětluje Paleček.

Rychlé doplnění jednotky samozřejmě znamenalo velkou výzvu pro všechny. „Přicházeli nám vojáci po základním výcviku a my jsme je museli rychle dostat na úroveň ostatních rot. Začali jsme intenzivně a metodicky cvičit od výcviku jednotlivce, družstva, čety, až jsme dospěli k úspěšné rotní sladěnosti,“ vzpomíná na začátky vedoucí praporčík roty, nadrotmistr Petr Stříž.

Nováčci si pochvalují zejména atraktivitu výcviku, který je podle nich pořád zajímavý a neomrzí se. „Často trénujeme boj na krátkou vzdálenost v budově, kterou lze jednoduše přestavět na mnoho variant uspořádání. V rozlehlých sklepních prostorech kasáren zase používáme přístroje nočního vidění,“ přibližuje velitel roje četař Ondřej Hrabovský.

K dobrému fungování jednotky podle kapitána Jindřicha Palečka přispěl nastavený systém přípravy. Ten podle jeho slov udržuje jednotku ve velmi dobré fyzické i psychické kondici a přes její mládí doopravdy stmelenou. To pak umožňuje bez problémů zvládat všechny úkoly, aktuálně například v Silách velmi rychlé reakce NATO.

 

(acr.army.cz)

Komentáře (0)

    K tomuto článku zatím nejsou žádné komentáře! Budte první!

Přidat komentář